SAP Collections Management
-
Dariusz Krzemiński
3 min czytania
SAP Receivables Management
Receivables Management to grupa rozwiązań wspierających procesy w cyklu Order to Cash.
Narzędzia te pozwalają na wykonanie procedur czy czynności, które nie są dostępne w podstawowych modułach, takich jak Sprzedaż i Dystrybucja czy Rozrachunki z Odbiorcami w ramach modułu Finansów, skupionych wokół ewidencji sprzedaży w postaci zleceń czy fakturowaniu.
Receivables Management składa się z kilku współpracujących ze sobą modułów. Mimo wzajemnych relacji, możliwe jest wdrożenie ich niezależnie od siebie, na przykład poprzez implementację jednego, wybranego rozwiązania w danym czasie.
Ten wpis poświęcony jest rowiązaniu Collections Management.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest rozwiązanie Collections Management?
- Jakie są jego kluczowe funkcjonalności?
- Jakie są korzyści dla biznesu z zastosowania Collections Management?
SAP Collections Management
Jest to narzędzie pozwalające na prowadzenie aktywnej windykacji należności w oparciu o predefiniowane strategie. Punktem wyjścia do prowadzenia windykacji należności są oczywiście otwarte pozycje Odbiorców utworzone w ramach modułu Rozrachunki z Odbiorcami.
Specyfika rozwiązania:
Podstawowym narzędziem pracy i kluczową funkcjonalnością modułu jest Lista robocza.
Lista robocza, generowana codziennie, zawiera usystematyzowaną listę Kontrahentów, wobec których należy podjąć działania windykacyjne.
O tym, jakie wpisy pojawią na Liście roboczej danego dnia, decydują Strategie Pobierania należności. Strategie Pobierania są zbudowane z Reguł pozwalających na analizę pozycji Kontrahentów a także dotychczasowych podjętych wobec nich działań. SAP dostarcza wiele gotowych algorytmów Reguł Pobierania należności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach projektu wdrożeniowego utworzyć własne rozwiązania, oparte na dedykowanej logice biznesowej.
W przypadku, gdy zostaną spełnione warunki określone przez Reguły Pobierania w ramach Strategii, Kontrahent otrzymuje przypisane do Reguły punkty wyceny. Sumaryczna liczba punktów uzyskanych w ramach Strategii, determinuje poziom priorytetu na Liście roboczej, a tym samym poziom pilności, z jaką należy zająć się wybranym Kontrahentem.
Narzędzia Listy roboczej:
Wybranie Kontrahenta z Listy roboczej pozwala na przegląd listy otwartych pozycji, płatności oraz zarejestrowane do tej pory rezultaty pracy działu windykacji (pochodzące zarówno z modułu Collections, jak i standardowego monitowania).
Jednocześnie, przetwarzanie pozycji Kontrahenta pozwala na zarejestrowanie rezultatu kontaktu w postaci Przyrzeczenia Zapłaty, utworzenia Sprawy Spornej, odłożenia przetwarzania na inny dzień czy po prostu sporządzenia notatki.
Korzyści biznesowe:
Praca z wykorzystaniem Collections Management pozwala na osiągnięcie realnych korzyści poprzez:
- Zwiększenie efektywności działu windykacji,
- Dostęp do wszystkich informacji z poziomu jednej aplikacji,
- Obniżenie kosztów funkcjonowania działu windykacji poprzez centralizację,
- Ujednolicenie polityki windykacyjnej w grupie,
- Zmniejszenie lub wykluczenie zaangażowania zewnętrznych firm windykacyjnych.
Napisz do nas i dowiedz się więcej o dedykowanych rozwiązaniach SAP! bpx@bpx.pl
Zobacz ostatnie wpisy
To dzięki Wam dążymy do doskonałości, w dostarczanych projektach i wspólnych wyzwaniach. Zapraszamy do czytania naszego bloga, dzięki któremu dowiesz się więcej o naszych realizacjach i doświadczeniu. Przeczytaj artykuły poświęcone cyfrowej transformacji biznesu, o systemach ERP i Business Intelligence. Poznaj ciekawe zastosowania technologii przyszłości w praktyce.
-
Blog
Twoja bankowość online bezpośrednio w SAP na wyciągnięcie ręki – kontroluj, płać, miej bieżącą informację pod ręką w każdym momencie
-
Blog
Kontrola czasu pracy i harmonogramy pracownicze w Teta – skuteczny sposób na efektywne zarządzanie HR w firmie
-
Blog
Samoobsługa pracownicza w enova365 – Q&A z ekspertką Agnieszką Zdrojkowską – konsultantką merytoryczną enova365 w BPX S.A.
-
Blog
Migracja do SAP S/4HANA – Q&A z ekspertem Maciejem Gieracha z BPX, odpowiedzialnym za kompleksowe wdrożenia oprogramowania SAP S/4HANA w przedsiębiorstwach
Skontaktuj się z nami
Porozmawiajmy! Interesują Cię nasze rozwiązania? Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.