Blog - BPX

Data Lineage – dlaczego warto znać Pochodzenie Danych?

Jeśli to czytasz, zapewne jesteś specjalistą od danych. Wyobraź sobie jednak, że na moment wcielasz się w rolę kontrolera lotów w wieży kontroli ruchu lotniczego – obsługujesz radary,(...)

Czytaj dalej

Wymagania sprzedażowo – finansowe a impakt na rekordy Master Daty. Case study na podstawie implementacji narzędzia SRM.

Rodzaj firmy: Duża międzynarodowa firma z obszaru FMCG Obszar: Sprzedaż, Finanse Kraje: Hiszpania, Portugalia Rozwiązanie : SAP Opis projektu: Obecne ustawienia systemowe w obszarze podatków(...)

Czytaj dalej

Najlepsze książki, blogi, fora i szkolenia o Business Intelligence, cz. I

Termin „Business Intelligence” lubimy tłumaczyć jako „rozumienie danych”. Niezależnie, czy dopiero rozpoczynamy przygodę w świecie BI, czy też jesteśmy zaprawieni w bazodanowych(...)

Czytaj dalej

Ciekawe zastosowania systemów klasy Business Intelligence cz. II

W pierwszej części artykułu udowodniliśmy już, że systemy klasy Business Intelligence nie służą wyłącznie największym korporacjom. To narzędzie dla firm dowolnych rozmiarów. Dla(...)

Czytaj dalej

Ciekawe zastosowania systemów klasy Business Intelligence cz. I

Systemy klasy Business Intelligence często określane są mianem nieciekawych narzędzi, które poszerzają jedynie możliwości arkuszy kalkulacyjnych. Przydać się mogą największym(...)

Czytaj dalej

Revenue Growth Management… co to właściwie jest?

W artykule „Zarządzanie przychodami oparte na danych” opisaliśmy złożoność dostępności i analizy danych wymaganych do efektywnych działań promocyjnych. Przyszedł więc czas, aby(...)

Czytaj dalej

Case study: Replikacja obszarów MRP pomiędzy SAP MDG i SAP ECC

Wielu klientów decyduje się na wdrożenie narzędzia MDG (Master Data Governance) jako pierwszy krok, poprzedzający przekształcenie systemu SAP R/3 do S/4 HANA. Jednakże pomimo tego, że(...)

Czytaj dalej

Powrót do… szkoleń!

Wrzesień.  Ten miesiąc kojarzy się w zasadzie tylko z jednym: z końcem wakacji i rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Kiedy wrócimy pamięcią do lekcji, dla których trzeba było zrywać się(...)

Czytaj dalej

Zarządzanie przychodami oparte na danych

Współczesne zarządzanie przychodami (ang. Revenue Growth Management) jest oparte na analizie dużej ilości danych. Pierwszą aplikacją, o której myślimy w tym kontekście, jest Microsoft(...)

Czytaj dalej

Przepustowość łączy internetowych w Polsce, Europie i na świecie – jak wypadamy na tle innych krajów?

Speedtest.net to strona, na której możemy sprawdzić przepustowość swojego łącza, czyli zmierzyć jak szybko jesteśmy w stanie pobierać pliki, uploadować je (przesyłać) i jaki mamy(...)

Czytaj dalej

Qlik vs Power BI – który system Business Intelligence jest lepszy do analityki danych?

Decydując się na system klasy Business Intelligence, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak: kompatybilność plików i rozszerzeń (bazy i hurtownie danych, konektory,(...)

Czytaj dalej

Case study: Globalna transformacja biznesowa: Połączenie jednostek gospodarczych firm A i B w SAP przy użyciu robotów.

Case Study: Roboty Nasz klient, będący jedną z największych firm w branży FMCG, w ramach globalnej transformacji łączącej dwa przedsiębiorstwa, wymagał wdrożenia zintegrowanego(...)

Czytaj dalej

Dlaczego nie należy obawiać się robotów i sztucznej inteligencji? – Część II

Z pierwszej części artykułu dowiedzieliśmy się, w jakich obszarach życia, przemysłu i rozwoju nowoczesnych technologii towarzyszy nam sztuczna inteligencja (SI) i robotyka, oraz dlaczego(...)

Czytaj dalej

Quality Management w systemie SAP

Kiedy masz do czynienia z jakimś produktem, pewnie prawie nigdy nie zastanawiasz się nad jego jakością. Dzieje się zwykle tak, dopóki w twoje ręce nie trafi uszkodzona lub niespełniająca(...)

Czytaj dalej

Dlaczego nie należy obawiać się robotów i sztucznej inteligencji? – Część I

Współcześnie, sztuczna inteligencja (SI) znajduje zastosowanie nie tylko w superkomputerach dostępnych w siedzibie NASA czy centrum badań wojskowych. Dziś, asystent głosowy, nawigacja,(...)

Czytaj dalej

Master Data w systemie SAP

Z artykułu dowiesz się: Dlaczego efektywne zarządzanie danymi podstawowymi (MDM – Master Data Management) jest kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa? Czym są dane podstawowe(...)

Czytaj dalej

Od Excela do narzędzi Business Intelligence – ewolucja arkusza kalkulacyjnego

Od wielu lat, organizacje opierały swoje analizy wyłącznie na arkuszach excelowych, kumulujących w nich wiedzę o biznesie. Było to całkowicie wystarczające rozwiązanie, pozwalające na(...)

Czytaj dalej

Chmura obliczeniowa jest wykorzystywana już przez 42% przedsiębiorstw w Unii Europejskiej

Rozwijając biznes, warto gromadzić dane, które stanowią podstawę funkcjonowania każdej firmy. Niezależnie od działu – kadry, płace, sprzedaż, logistyka, marketing – pod cyframi kryją(...)

Czytaj dalej

Najlepsze zastosowania machine learningu w codziennym życiu – część II

W pierwszej części artykułu opowiedzieliśmy o tym, jak uczenie maszynowe może pomagać nam na co dzień podczas podróżowania, jak może monitorować nasze zdrowie i ostrzegać przed(...)

Czytaj dalej

Najlepsze zastosowania machine learningu w codziennym życiu – część I

Najlepsze zastosowania machine learningu

Uczenie maszynowe towarzyszy nam na każdym kroku, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Ułatwia nam życie podczas zakupów, podróżowania, podpowiada ciekawe utwory muzyczne i filmy,(...)

Czytaj dalej

Marzec miesiącem kobiet w BPX

Marzec w BPX upłynął pod hasłem: „BPX Powered by Women”. To miesiąc dedykowany wszystkim paniom, który od wielu lat kojarzony jest z nadchodzącą wiosną. Jest on również doskonałą(...)

Czytaj dalej

Autoryzacje w systemie SAP

Wstęp Bezpieczeństwo w realnym świecie może oznaczać wolność od jakiejś potencjalnej formy zagrożenia lub np. ochronę przed wrogimi zamiarami lub działaniami. W świecie wirtualnym(...)

Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja w handlu – do czego nas przyzwyczaiła?

Transformacja cyfrowa, Data Science, analiza danych, sztuczna inteligencja – w ostatnim czasie trudno o bardziej nośne hasła w kontekście rozwoju biznesu, w tym branży retail. Jak pokazują(...)

Czytaj dalej

SAP Collections Management

SAP Receivables Management Receivables Management to grupa rozwiązań wspierających procesy w cyklu Order to Cash. Narzędzia te pozwalają na wykonanie procedur czy czynności, które(...)

Czytaj dalej

Jak zostać Project Managerem? Ścieżki PMów w BPX

Pierwszą rzeczą, którą zobaczysz wpisując do przeglądarki Google hasło: „Jak zostać Project Managerem” będzie: Jakie kroki należy podjąć, aby zostać projekt menagerem[1]? (...)

Czytaj dalej

Talent to liczby, czyli zastosowanie data science w sporcie

Czy można na podstawie statystyk zbudować idealny zespół baseballowy, piłki nożnej, albo koszykówki? Idealny – nie. Ale wygrywający mecz za meczem – tak. Jak to zrobić? Potrzeba(...)

Czytaj dalej

Integracja SAP i Infor w ramach wdrożenia Infor Cloud Scheduling – Studium przypadku – część I

Jeden z naszych klientów stanął przed wyzwaniem zastąpienia systemu harmonogramowania produkcji, ze względu na brak wsparcia starego systemu ze strony Windows 10. Obecnie używanym systemem do(...)

Czytaj dalej

Jak wykorzystać bezmiar danych?

  Jak wykorzystać bezmiar danych? Żyjemy w świecie którym rządzą liczby. Szybko przyrastająca liczba informacji sprawia, że potencjalnie mamy dostęp do olbrzymiej wiedzy. Nie(...)

Czytaj dalej

Data science i karaoke, czyli jak analizowało się dane pół wieku temu?

Wydawać by się mogło, że przed XXI wiekiem pojęcia „data science” i „analizy danych” owszem, istniały, ale nie miały tak szerokiego zastosowania jak dzisiaj. W latach 70’-80’(...)

Czytaj dalej

Migracja do SAP S/4HANA

SAP to obecnie jeden z najlepszych dostawców systemów do transformacji cyfrowej dużych firm. Najpopularniejsza jego wersja SAP ECC (ERP) bazuje na technologiach powstałych ponad 30 lat temu.(...)

Czytaj dalej

Uczenie maszynowe definiuje nową jakość gier wideo

Wydawałoby się, że przy tworzeniu filmów animowanych albo gier wideo, komputer jest bardzo istotnym, ale tylko narzędziem w rękach człowieka. To człowiek jest artystą, który nadaje(...)

Czytaj dalej

Premiera filmu – Qlik Sense Business

Przedstawiamy pierwszy z serii filmów o pracy w Qlik Sense SaaS. Zapraszamy na seans! (...)

Czytaj dalej

Jajko czy kura?

Odwieczny dylemat co było pierwsze – z punktu widzenia konsumenta nie jest najważniejszy. Liczy się jakość produktów, na którą składa się wiele czynników. W przypadku hodowli drobiu to(...)

Czytaj dalej

Od desktopa po chmurę, czyli Qlik w modelu SaaS

Wyobraź sobie pełną kontrolę nad ukrytymi kosztami, albo wyobraź sobie, że możesz lepiej zrozumieć swoich klientów. Business Intelligence daje odpowiedzi na Twoje pytania. Zastanawiasz się(...)

Czytaj dalej

Jak utrzymać płynność finansową i dobrą kondycję biznesu w dobie pandemii?

Jak utrzymać płynność finansową i dobrą kondycję biznesu w dobie pandemii?

Co jest podstawą dobrze prosperującego biznesu podczas pandemii? Skuteczne i efektywne zarządzanie płynnością finansową, bieżące monitorowanie i trafne prognozowanie ponoszonych kosztów,(...)

Czytaj dalej

Zmień podejście do innowacyjności i przetrwaj transformację branży

Zmień podejście do innowacyjności i przetrwaj transformację branży. W ostatnich latach rola innowacji w branży produkcyjnej zmieniła się fundamentalnie. Branża produkcyjna przechodzi(...)

Czytaj dalej